Wybierz oddział

Za nami Ogólnopolskie Pływanie i Bowling Katowice 2016

27.11.2016
    W dniach 3.11 - 6.11.2016 roku Oddział Śląski gościł w swym wojewódzkim mieście 200 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski.  Przedstawiciele 18 oddziałów regionalnych spędzili cztery dni w Katowicach rywalizując o medale VIII Ogólnopolskiego Mityngu Pływackiego Olimpiad Specjalnych i V Turnieju Bowlingowego Olimpiad Specjalnych pod Honorowym Patronatem JM Rektora AWF prof. dr hab. Adama Zająca. Organizatorem zawodów był oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska - Śląskie, natomiast na czele Komitetu Organizacyjnego stanął Dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska - Śląskie - Dariusz Wosz.
.

WSPÓŁORGANIZATORZY I INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE ZAWODY:

• Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska
• Ministerstwo Sportu i Turystyki
• PFRON
• Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
• Zespół Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach
• Ośrodek dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” w Rudzie Śląskiej
• Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rybniku
• Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
• Miasto Katowice

Ceremonia Otwarcia
.
    Pierwszy dzień pobytu zawodników po zakwaterowaniu w Park Hotel Diament obfitował w fantastyczne momenty. Na Hali Sportowej AWF w Katowicach zawody rozpoczęła Ceremonia Otwarcia. Zawodnikom podczas przemarszu towarzyszyli zaproszeni goście, rodziny, przyjaciele Olimpiad Specjalnych. Hala zgromadziła ok. 800 osób, które zostały przywitane przez występ Śląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Miedarzanie”. Dyrektor Oddziału Regionalnego, a jednocześnie Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dariusz Wosz przywitał wszystkich zawodników, trenerów zaproszonych Gości z rektorem AWF prof. dr hab. Adamem Zającem, Wiceprezydentami Miasta Rybnika i Rudy Śląskiej, Wicekuratorem Oświaty Dariuszem Domańskim, naczelnikiem Wydziału Sportu i Turystyki Miasta Katowice Sławomirem Witkiem oraz wieloma wspaniałymi osobistościami, które zechciały spędzić ten wieczór z zawodnikami Olimpiad Specjalnych. 
   Uroczyste wniesienie Flagi Olimpiad Specjalnych podczas Hymnu Olimpiad Specjalnych miało niezwykle podniosły moment, gdyż poczet flagowy stanowili wybitni sportowcy Reprezentanci Polski z XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro z 2016 roku: Justyna Święty – lekkoatletka, Tomasz Polewka – pływak oraz Michał Pietrzaklekkoatleta a także nasi wspaniali medaliści z X i V Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles 2015 Beata Boncol – bowling, Andrzej Motykapływanie i Czesław Swoboda – tenis stołowy. Poczet flagowy wprowadzała Ambasadorka Olimpiad Specjalnych Kinga Baranowska - himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników.
   Podczas Ceremonii działaczom naszego oddziału zostały wręczone medale za zasługi dla Olimpiad Specjalnych. Złote medale otrzymali z rąk Wiceprezesa Komitetu Krajowego Olimpiad Specjalnych Grzegorza Kurkowskiego i Dyrektora Biura Europejskiego Special Olympics Krzysztofa Krukowskiego Prezes Oddziału Śląskiego – dr hab. Andrzej Myśliwiec, wiceprezes ds. finansów Anetta Gawrysiak, członek Komitetu Regionalnego Jarosław Gilga oraz srebrny medal otrzymał wieloletnia działaczka, członek KOS Promyk Ewa Jaszczuk. 
    Jak podczas każdych zawodów Olimpiad Specjalnych zawodnicy złożyli Przysięgę Olimpiad Specjalnych powtarzaną za zawodnikiem – członkiem Komitetu Regionalnego Czesławem Swobodą: Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć niech będę dzielny w swym wysiłku.
     Gości w swym przemówieniu jako przedstawiciel włodarzy Miasta Katowice przywitał Naczelnik Wydziału Sportu i Rekreacji pan Sławomir Witek, który życzył mile spędzonego czasu na ziemi katowickiej. Uroczystego Otwarcia VIII Ogólnopolskiego Mityngu Pływackiego Olimpiad Specjalnych oraz V Ogólnopolskiego Turnieju Bowlingowego dokonał Honorowy Patron prof. dr hab. Adam Zając Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. 
    Część artystyczną uświetnił niezwykle magiczny występ akrobatyki w wykonaniu Barbary Chlebisz – wychowanki AZS AWF Katowice
Niesamowity koncert Zespołu FEEL zapewnił na koniec moc niezapomnianych wrażeń oraz świetną zabawę!!! 
.

Pływanie

   W VIII Ogólnopolskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych wzięło udział  120 pływaków z 18 Oddziałów Regionalnych. Rywalizacja miała miejsce na Krytej Pływalni Nowej Hali Sportowej AWF Katowice. Kierownikiem zawodów był pan Adam Rek, sędzią głównym pani Elżbieta Winczura, a nad regulaminowym przebiegiem mityngu czuwał delegat techniczny pan Maciej Turajski.
   
Piątkowe preeliminacje wyłoniły finałowe grupy sprawnościowe zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i sztafetach. Współzawodnictwo toczyło się na dystansach 15m i 25 m  ze sprzętem lub stylem adoptowanym, 25m i 50m stylem elementarnym, klasycznym, grzbietowym, dowolnym oraz motylkowym, a także 100m stylem klasycznym oraz dowolnym. Sztafety natomiast, rywalizowały na dystansach 4x25m oraz 4x50m stylem dowolnym.  Piątkowe oraz sobotnie starty odbywały się na przemian z ceremoniami medalowymi zawodników. Startom pływaków, które charakteryzował wysoki poziom umiejętności pływckich i ogromne zaangażowanie zawodników, towarzyszyły niesamowite emocje oraz doping kibiców i kolegów z drużyn. Należy dodać, że kibice mieli okazję wziąć udział w KONKURSIE pod hasłem "Kibicuj z głową", którego zasadą było kibicowanie naszym zawodnikom w ciekawym, zabawnym nakryciu głowy. Jednak celem nadrzędnym konkursu było stworzenie możliwości zaprezentowania osób z niepełnosprawnością intelektualną dzieciom i młodzieży pełnosprawnej, jako pełnowartościowych obywateli, ze swoimi pasjami, zdolnościami i emocjami...
   Zawody na pływalni zakończyła "SZTAFETA NA WESOŁO", w której swoje umiejętności pływackie mieli okazję zaprezentować wolontariusze, trenerzy, organizatorzy, rodzice zawodników, czy sędziowie i ratownicy. Uczestnicy tej sztafety z "przymrużeniem okaa' wykazali się niezwykłą kreatywnością i poczuciem humoru;).
  W rywalizacji pływaków wzięło udział 13 sportowców naszego oddziałów, którzy w sumie wywalczyli  8 złotych, 3 srebrne oraz 3 brązowe , w konkurencjach indywidualnych. Naszym sztafetom  udało się zdobyć 1 medal srebrny oraz 1 brązowy!

Bowling

. W V Ogólnopolskim Turnieju Bowlingowym Olimpiad Specjalnych wzięło udział 80 zawodników z 17 Oddziałów Regionalnych. Kierownictwo sportowe nad turniejem objął pan Jarzy Stępień, sędzią głównym zawodów był pan Łukasz Śnieżek, a niedzowną pomoc nad regulaminowym przebiegiem zawodów zapewnił delegat techniczny pani Agata Torbicz.
    Finały gier poprzedziły piątkowe preeliminacje, w wyniku których zawodnicy zostali podzieleni na grupy sprawnościowe. Współzawodnictwo odbywało się w grach indywidualnych, deblach i czteroosobowych drużynach. Finałowa rywalizacja miała miejsce  w sobotę i niedzielę. Podczas niej, zawodnicy zaprezentowali wysoki poziom sportowy, często o medalach decydowały pojedyncze punkty. Nie brakowało też radość zwycięstwa i łez porażki. Na szczęście tych pozytywnych emocji było o wiele więcej, co potwierdzały uśmiechnięte twarze naszych zawodników, którzy jak nikt inny potrafią się cieszyć. W przerwach między startami, uczestnicy zawodów mieli możliwość relaksu przy stole bilardowym czy rozmowy z ambasadorem Olimpiad Specjalnych Panią Kinga Baranowską. 
   Należy dodać, iż w turnieju wzięło udział 12 sportowców naszego oddziału, którzy w sumie zdobyli 3 złote, 3 srebrne i 2 brązowe medale!

Program Zdrowi Sportowcy Olimpiad Specjalnych

Wszyscy biorący udział w katowickich zawodach sportowcy mogli skorzystać z badań w ramach Programu Zdrowi Sportowcy. 2 dni, równolegle do sportowej rywalizacji, odbywały się następujące Projekty: FUNfitness, Zdrowy Uśmiech, Zdrowy Słuch oraz Promocja Zdrowia. Pod okiem narodowych koordynatorów poszczególnych projektów studenci fizjoterapii AWF Katowice, a także Wydziału Nauk o Zdrowiu ŚLUM w Katowicach nie tylko promowali zdrowy tryb życia, ale przede wszystkim przeprowadzali badania w zakresie sprawności, stanu zdrowia uzębienia i jamy ustnej, badania otolaryngologiczne i audiologiczne. Więcej o Programie można dowiedzieć się tutaj.

Ogólnopolskie Warsztaty Programu Rodzinnego Olimpiad Specjalnych

 Grupa rodziców sportowców z niepełnosprawnością intelektualną naszego stowarzyszenia miało okazję wziąć udział w warsztatach towarzyszących zawodom. Organizatorem tej formy wsparcia było Biuro Narodowe Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Poza częścią warsztatową, uczestnicy mieli okazję kibicować zawodnikom, a także wyjechać na mecz siatkówki. Wzięli też udział w konferencji.  Mamy nadzieję, że czas spędzony na Śląskiej Ziemi był dla nich owocny.
 

​Konferencja Olimpiad Specjalnych

   Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów, w czwartkowe popołudnie 3 listopada 2016 r., na AWF Katowice miała miejsce Konferencja Olimpiad Specjalnych pt.: "Osoba z niepełnosprawnością intelektualną w sporcie i rekreacji -  szanse i zagrożenia." W konferencji, organizowanej we współpracy z AWF w  Katowicach, wzięli udział rodzice osób z niepełnosprawnością intelektualną, trenerzy, działacze oraz  studenci. Z tematyką oraz listą prelegentów można zapoznać się tutaj.

Imprezy Towarzyszące

 
    W piątek, po dniu pełnym preeliminacyjnych gier bowlingowych i biegów pływackich oraz udziale w Badaniach Programu Zdrowi Sportowcy zawodnicy i trenerzy mieli możliwość uczestniczenia w imprezie towarzyszącej. Do godziny 22.00 po kilkukrotnych prośbach DJ Andrzeja o jeszcze więcej tańca i muzyki wszyscy bawili się doskonale na zorganizowanej dyskotece. Były tańce, były śpiewy i zabawy. 
    Organizatorzy zadbali także o sobotni wieczór dla swoich gości zapraszając ich na mecz siatkówki Plus Ligii pomiędzy gospodarzem GKS Katowice a Mistrzem Polski ZAKSĄ Kędzierzyn Koźle. Dzięki uprzejmości Zarządu Klubu GKS Katowice i wsparciu naszego Ambasadora Sebastiana Świderskiego 350 zawodników, trenerów, wolontariuszy 
i organizatorów fantastycznie kibicowało wszystkim zawodnikom podczas meczu. 
 
 
 Ceremonia Zamknięcia
  
    -   
odbyła się na pływalni AWF Katowice. Na płycie basenu zgromadzili się zawodnicy, trenerzy, sędziowie, wolontariusze mityngu pływackiego, zaś na trybunach zawodnicy, trenerzy, sędziowie, wolontariusze i organizatorzy turnieju bowlingowego. Złożone zostały podziękowania dla wszystkich z ust Prezesa Oddziału Śląskiego Andrzeja Myśliwca  oraz Dyrektor Generalnej Joanny Styczeń Lasockiej. Uroczycie opuszczono Flagę Olimpiad Specjalnych w symboliczny sposób - została włożona do basenu i przeciągnięta po tafli wody. Uroczyście zawody w imieniu Patrona Honorowego złożył Prorektor AWF Katowice prof. dr hab. n. med. Andrzej Małecki.
Wzruszającym momentem były głośne okrzyki zawodników DZIĘKUJEMY, DZIĘKUJEMY…

.
Podziękowania

 
    Na zakończenie czas na podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do  organizacji  VIII Ogólnopolskiego Mityngu Pływackiego i V Ogólnopolskiego Turnieju Bowlingowego. Lista pewnie będzie długa, bo pracował nad tym sztab fantastycznych ludzi. Ludzi, którzy od lat z nami współpracują a także wspaniali nowi ludzie, którzy mamy nadzieję zarazili się „wirusem” Olimpiad Specjalnych. W zasadzie nie wiemy jaka powinna być kolejność, więc czytając podziękowania starajcie się czytać jakbyście wszyscy byli na równi.
 
 • Dziękujemy Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach za pomoc w organizacji. Możliwość organizacji naszych przedsięwzięć: Ceremonii Otwarcia, zawodów pływackich, badań programu Zdrowi Sportowcy, Konferencji, warsztatów dla rodziców… było to dużym wyzwaniem, które wspólnie doprowadziliśmy do satysfakcjonującego zakończenia. Podziękowania dla wszystkich składamy na ręce Rektora AWF prof. dr hab. Adama Zająca dziękując także za Honorowy Patronat. 
 • Dziękujemy WOLONTARIUSZOM - studentom Akademii Wychowania Fizycznego w  Katowicach oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz koordynatorom wolontariatu pani Katarzynie Rybok oraz panu dr Damianowi Kanii za pomoc w organizacji zawodów, bez której  przeprowadzenie zawodów byłoby niemożliwe
 • Podziękowania dla Klubu Garage - Kręgielni Galaktyka za pełną swobodę działania i zrozumienie dla Olimpiad Specjalnych podczas organizacji turnieju bowlingowego. 
 • Dziękujemy dyrektorom placówek, które były współorganizatorem Elżbiecie Ślęzakiewicz  - Zespół Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach, Lucynie Ibrom – Specjalny  Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rybniku, Dariuszowi Sitko – Ośrodek dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej za to, że wspieraliście, pozwoliliście działać i rozumiecie ideę Olimpiad Specjalnych. 
 • Dziękujemy za wsparcie finansowe Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz PFRON i Urzędowi Miasta Katowice.
 • Dziękujemy za pomoc w stworzeniu fantastycznej Ceremonii Otwarcia naszych zawodów i zrealizowaniu wszystkich pomysłów:
          - szczególne podziękowania dla AWF, dla wszystkich wykładowców, którym zakłócaliśmy zajęcia, byliście dzielni w swym wysiłku, duże      dziękuję dla pana Andrzeja Garbaciaka za pomoc w nawet najwymyślniejszych prośbach… 
       - Firmie Unister Sound z panem Jackiem Pytlikiem na czele, który zaraził się nami i nie potrafi odmówić współpracy z nami. Bardzo, bardzo  dziękujemy.
       - panu prof. Krzysztofowi Sassowi – Nowosielskiemu  - alpiniście za pomoc w zawieszeniu szarfy do pokazu akrobatyki i zamontowaniu Flagi Olimpiad Specjalnych.
         - Pani Barbarze Chlebisz - która w sposób niesamowity towarzyszyła swym pokazem akrobacji na szarfach. Dziękuję dr Tadeuszowi Świat za pomoc w odszukaniu takiej perełki.
       - Ogromne dziękuję dla pana dr Krzysztofa Nowaka za wspaniałych sportowców, którzy towarzyszyli naszym zawodnikom i stworzyli Poczet flagowy. Wielkie dziękuję dla Justyny Święty, Michała Pietrzaka i Tomasza Polewki.
     - Podziękowania dla Wojska Polskiego z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. Bez waszej pomocy nie dalibyśmy rady. Po raz trzeci jesteście z nami za co dziękujemy z całego serca.
    -  Dziękujemy członkom Zespołu Pieśni i Tańca „Miedarzanie”  za towarzyszenie naszym zawodnikom przy wprowadzaniu oraz śląskie powitanie wszystkich gości swym taneczno – wokalnym występem. 
     -  Dziękujemy Zespołowi FEEL za fantastyczny koncert, mamy nadzieję że tak jak obiecywaliśmy było to niesamowite spotkanie z naszymi zawodnikami i zostawiło w waszych głowach pozytywne emocje. 
     -  Dziękujemy wszystkim dostojnym Gościom, władzom AWF, Wiceprezydentom Miast Rudy Śląskiej i Rybnika, dyrektorom, przyjaciołom, wszystkim rodzicom, przyjaciołom za to że towarzyszyliście nam w tym tak ważnym dla nas dniu Otwarcia zawodów
 
 • Dziękujemy służbie medycznej z Firmy Red- Med za opiekę przez wszystkie dni. 
 • Duże podziękowania należą się także dla Hotelu Park Hotel Diament.
 • Dziękujemy Straży Miejskiej w Katowicach i Policji za zapewnianie nam bezpieczeństwa w trakcie tych kilku dni.
 • Dziękujemy Restauracji Panu Bogdanowi Zagórskiemu za smaczne jedzonko w ciągu tych dni.
 • Dziękujemy wszystkim sędziom, zarówno z pływania jak i z bowlingu.
 • Podziękowania dla GKS Katowice za możliwość uczestnictwa w meczu siatkarskim GKS Katowice – ZAKSA Kędzierzyn Koźle. Szczególnie dziękuję menadżerowi ds. siatkówki p. Dariuszowi Łyczko oraz wiceprezesowi Zarządu GKS GieKSa Katowice S.A. Marcinowi Janickiemu. Wsparcie klubów sportowych jest niezwykle ważne dla Olimpiad Specjalnych. DZIĘKUJEMY.
 • Dziękujemy wszystkim lokalnym mediom za promowanie sportu osób z niepełnosprawnością intelektualna i idei Olimpiad Specjalnych.
 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.