W dniach 27.02.2024 r. – 1.03.2024r. na śląskiej, beskidzkiej ziemi, a dokładnie w Wiśle i Istebnej odbyły się XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych pod honorowym ptaronatem małżonki Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Agaty Kornhauser - Dudy.
200 zawodników z 16 oddziałów, wylosowanych spośród złotych medalistów zawodów regionalnych przybyło, by rywalizować w trzech dyscyplinach zimowych – narciarstwie biegowym, biegu na rakietach śnieżnych i narciarstwie alpejskim.
Dzięki organizatorom i wspaniałym ludziom z COS Kubalonka i Ski Siglany, mimo wiosennej aury udało się przygotować trasy dla zawodników Olimpiad Specjalnych i przeprowadzić zawody. Spośród złotych medalistów Igrzysk zostanie wylosowana Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Igrzyska Zimowe, które odbędą się we Włoszech w 2025 roku.
We wtorek 27.02.2024 roku po przyjazdach ekip i zakwaterowaniu w kilku hotelach, i pensjonatach odbyły się preeliminacje w każdej z dyscyplin.
Wieczorem w gościnnych progach Hotelu Gołębiewski odbyła się uroczysta Ceremonia Otwarcia XI Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, którą poprowadzili Aneta Legierska oraz Tomasz Wolny - Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Zawodników 16 Oddziałów Olimpiad Specjalnych Polska przez Wolontariuszy z II Liceum im. P. Stalmacha oraz Zespoły Regionalne Wisła i Istebna. Kulminacyjnym punktem Ceremonii Otwarcia było złożenie Przysięgi Olimpiad Specjalnych przez zawodników, trenerów i sędziów oraz podniesienie Flagi Olimpiad Specjalnych wprowadzonej przez zawodników Olimpiad Specjalnych z oddziału śląskiego i Ambasadorów Igrzysk, którymi byli Weronika Nowakowska – biathlonistka, wicemistrzyni świata, Jan Legierski – kombinator norweski, olimpijczyk oraz Jan Szturc – trener skoczków narciarskich.
W trakcie Ceremonii odbyło się zapalenie Znicza Olimpiad Specjalnych Ogniem Nadziei. Uczestnicy mogli zobaczyć na filmie zapalenie Znicza, które nastąpiło na Placu Hoffa w samym centrum Wisły. To wydarzenie było możliwe przy zaangażowaniu Programu Torch Run, czyli Biegu Strzegących Prawa, w którym uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie, chotniczej Straży Pożarnej w Koniakowie oraz pracownicy Base Camp Istebna i Xtraining Wisła. Film przedstawiający bieg z pochodnią razem z pieśnią Złoty Groń w wykonaniu zespołu Wałasi u wielu uczestników wywołał najprawdziwsze wzruszenie.
Zebranych gości przywitali Prezes Oddziału Śląskiego prof. Andrzej Myśliwiec, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Joanna Styczeń-Lasocka, Członek Zarządu Województwa Ślaskiego Krzysztof Klimosz oraz Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok. Uroczystego otwarcia Igrzysk dokonał Zastępca Prezesa PFRON Tomasz Maruszewski. Wszystkim gościom towarzyszyli Młodzi Sportowcy Olimpiad Specjalnych z Katowic, Rybnika i Żor.
Oficjalną część uświetniły artystycznie zespoły: Wałasi, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Wisła oraz Zespół Regionalny Istebna. Na zakończenie Ceremonii zagrał swój koncert zespół Tabu, przy którego rytmach reggae wszyscy uczestnicy bawili się doskonale!
Drugi dzień zmagań sportowych zarówno na trasach biegowych COS Kubalonka, jak i stoku Ski Siglany niósł ze sobą wiele emocji sportowych i co najważniejsze walki fair play.
Zawodnicy startowali w swoich grupach sprawnościowych w wybranych konkurencjach. W narciarstwie alpejskim zawodnicy pierwszy raz mogli spróbować swoich sił w Slalomie. Dzień zakończony był Ceremoniami Dekoracji i upragnionymi medalami.
Trzeci dzień to finały we wszystkich trzech dyscyplinach zakończone uroczystymi Ceremoniami Dekoracji, a dla narciarzy alpejskich odbyły się także preeliminacje do trzeciej konkurencji. To był czas wielu wzruszeń i emocji. Wieczorem był też czas, poza sportowymi zmaganiami, na wspólną zabawę podczas integracyjnej imprezy towarzyszącej igrzyskom. W Karczmie Ochodzita przy dźwiękach skocznej góralskiej muzyki w wykonaniu zespołu Beskid Banda oraz w rytmach popularnych hitów muzycznych proponowanych przez naszych olimpiadowych Didżejów bawili się sportowcy i trenerzy. Nie zabrakło pysznej regionalnej kolacji. Był to czas na rozmowy i nawiązywanie nowych przyjaźni. Czas spędzony w Karczmie Ochodzita był niezwykle wesoły i taneczny.
Czwartego dnia, swoje stary finałowe w ramach trzeciej konkurencji, realizowali jeszcze zawodnicy narciarstwa alpejskiego.
I część XI Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2024 toczących się w Wiśle i Istebnej zakończyła się uroczystą Ceremonią Zamknięcia na Placu Hoffa w Wiśle 1 marca 2024 roku. Zawodników, trenerów i gości pożegnała góralskimi tonami Kapela Wisła . Oficjalnego zamknięcia I części OZIOS 2024 dokonał pan Tomasz Bujok Burmistrz Miasta Wisła. Podczas ceremonii strzegący prawa policjanci Torch Run przekazali organizatorom II części OZIOS w Białymstoku Flagę Olimpiad Specjalnych i Ogień Nadziei.
XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych przeszły do historii. Dla uczestników będą czasem niezwykłym.
Wszystkim, którzy włożyli swój czas, energię, służyli nam pomocą przed, w trakcie i po zawodach z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY.
WSZYSCY JESTEŚCIE DLA NAS WAŻNI!
#GrajmyRazem
Należy dodać, że tej części Igrzysk Ttowarzyszyła Konferencji Popularno - Naukowa Olimpiad Specjalnych "Zdrowie osób z niepełnosprawnością intelektualną jednym z zadań Olimpiad Specjalnych", która odbyła się dnia 15 lutego 2024r. na Akademi Wychowania Fizycznego im. J. kukuczki w Katowicach. Relacja z przebiegu konferencji znajduje się tutaj.
Areny sportowe Igrzysk:
Wyciąg narciarski Ski Siglany oraz Przełęcz Kubalonka - trasy narciarstwa biegowego
podlegające COS OPO Szczyrk
Wsparcie finansowe:
PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Samorząd Województwa Śląskiego
Sponsorzy:
Huawei
Oshee
Organizator I części OZIOS 2024:
Olimpiady Specjalne Polska - Śląskie
Olimpiady Specjalne Polska
Współorganizatorzy:
Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej
Zespół Szkolno-Rewalidacyjny Szkoła Życia w Rybniku
Zespół Szkół nr 3 w Katowicach
Zespół Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach
Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu
Dom Pomocy Społecznej w Miedarach
Instytucje wspierające:
II Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha w Wiśle
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Rybnicki Sztab Ratownictwa
Wiślańskie Centrum Kultury
Bieg Strzegących Prawa –TorchRun
NKS Trójwieś Beskidzka
Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Cieszynie
Powiatowa Komenda Policji w Cieszynie
Koło Gospodyń Wiejskich „Istebnianki”
Koło Gospodyń Wiejskich Wisła
Base Camp Istebna
Xtraining Wisła
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Wisła
Zespół Regionalny Istebna
Zespół Wałasi
Zespół Tabu
Hotel Gołębiewski w Wiśle
Agencja artystyczna - Emaart
Relacje zdęciowe i wideo:
Koferencja prasowa poprzedzająca I część OZIOS 2024 - zdjęcia: Rafał Pikiewicz
Ceremonia Otwarcia - zdjęcia: Rafał Pikiewicz
Ceremonia Otwarcia - film: Marek Jelonek
Sport, ceremonie dekoracji - film: Wojciech Chowaniec
Ceremonia Zamknięcia - film: Oskar Rycko
Relacja w magazynie "Pełnosprawni" TVP
Narciarstwo alpejskie cz.I - zdjęcia: Magdalena Kasprzak
Narciarstwo alpejskie cz.II - zdjęcia: Magdalena Kasprzak
Bieg na rakietach śnieżnych - zdjęcia
Ceremonie dekoracji - biegówki i bieg na rakietach śnieżnych - zdjęcia
Ceremonie dekoracji narciarstwo alpejskie cz. I - zdjęcia: Magdalena Kasprzak
Ceremonie dekoracji narciarstwo alpejskie cz II - zdjęcia: Magdalena Kasprzak
Integracyjna Impreza Towarzysząca - zdjęcia: Magdalena Kasprzak
Ceremonia Zamknięcia - zdjęcia
Igrzykowe "rozmaitości"- zdjecia: Magadlena Kasprzak, Oskar Rycko, Jarosław Gilga