Do udziału w Turnieju zgłosiły się delegacje z 7 oddziałów: świętokrzyskiego, podlaskiego, kujawsko - pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego - Konin, opolskiego oraz śląskiego. W turnieju zagrało 40 zawodników Olimpiad Specjalnych.
Uroczysta ceremonia otwarcia miała miejsce w Katowicach w auli Park Hotel Diament. Przesłanie Olimpiad Specjalnych organizatorzy, Oddział Śląski Olimpiad Specjalnych, wyrazili w krótkim filmie który przedstawiał niepełnosprawną golfistkę, zawodniczkę Olimpiad Specjalnych z USA. Zawodnczka opowiada o zmianach, pozytywnych zmianach w jej życiu od momentu zapisania się do Olimpiad Specjalnych i od momentu gdy zaczęła ćwiczyć grę w golfa (ten filmik można zobaczyć tutaj).
W części artystycznej wystąpiła artystka Agata Malina - zawodniczka Olimpiad Specjalnych, która zaprezentowała swój talent gry na keyboardzie. Wybitnymi umiejętnościami taneczno - akrobatycznymi zaprezetnowały się dziewczyny ze Studia "AVIVO". Wszystkich zgromadzonych na Ceremonii Otwarcia porwała do wspólnego tańca grupa "Preria" Marek Ptasiński, która w oryginalnych strojach prezentowała tańce indian z Ameryki Północnej.
Po ceremoni otwarcia był czas przygotowań do części sportowej: trening na symulatorze golfowym w golf pubie. Następnego dnia rozpoczęły się zawody. Gra w golfa ma swoje części składowe: pierwsze wybicie z ściśle określonego miejsca (zwanego: tee), tej części gry odpowiadają uderzenia zwane: wood shot oraz iron shot (są to wybicia na dłuższe odległości nawet do ponad 150 m); kolejnym etapem gry w golfa jest, tzw. uderzenie postępowe zwane pitch shotem (jego celem jest zagranie w okolice miejsca gdzie jest dołek); jeśli nie trafimy blisko dołko to trzeba wykonać kolejne uderzenie zwane chip shotem, staramy się tak zagrać by piłka wpadła od razu do dołka, co jest bardzo trudne, zazwyczaj nie wpada i trzeba przejść do kolejnego etapu gry i w zależności od tego czy piłka zatrzymała się daleko od dołka czy też blisko dołka trzeba nam wykonać uderzenie specjalnym kijem zwanym puterem: jeśli piłka jest daleko od dołka, wykonujemy long put zaś jeśli jest blisko dołka, wykonujemy short put. Wszystkie wyżej wymienione części składowe gry znajdują swoje odniesienie w Indywidualnym Konkursie Sprawności zawodów golfowych Olimpiad Specjanych. Na każdym stanowisku zawodik ma 5 uderzeń. W zależności od miejsca gdzie wyląduje piłka golfowa zawodnik otrzymuje określoną ilość punktów. Suma punktów uzykanych na poszczególnych stanowiskach daje nam wynik określający umiejętności zawondika, które dopuszczają go lub nie do drugiego poziomu, którym jest gra na polu golfowym.
Tuż przed rywalizacją pierwszego dnia zawodów, chętni zoawodnicy mogli dołączyć do niezwykle profesjonalnej rozgrzewki oddziału opolskiego, którą prowadził ich trener - zawodowy instruktora golfa pan Peter Bronson. Pierwszym etapem rywalizacji było przeprowadzenie obserwowanego IKS-u dla wszystkich zawodników. Na tym etapie wyłoniono 8 zawodników do II poziomu turnieju, zaś pozostali rozegrali preeliminacje w Indywidualnym Konkursie Sprawności. W taki sposób rywalizacje pozwoliły nam określić grupy sprawnościowe. Dodać trzeba jeszcze jedną informację: na drugim poziomie zawodnikom Olimpiad Specjalnych towarzyszyli golfiści Polskiego Związku Golfa. Golfiści Polskiego Związku Golfa chwalili zawodników Olimpiad Specjalnych za ich umiejętności i determinację. Brawo! Drugi dzień finałowy wyznaczył nam miejsca finałowe w rozgrywkach IKS-u oraz w grze na 9 torach gry w podziale zawodników takim samym jak w dniu poprzednim. Mimo rywalizacj zaobserwować można było wiele radości i satysfakcji na twarzach naszych zawodników. Wszystkim zawodnikom, gratulujemy udziału i życzymy wytrwałości w podnoszeniu swoich golfowych umiejętności. Trening czyni mistrza. Bądźcie dzielni w swym wysiłku.
Turniejuowi towarzyszyłą plenerowa impreza towarzysząca, która miałą miejsce w Ośrodku Hipoteraputycznym "PADOK". Po trudach rywalizacji zawodnicy, ich trenerzy, wolontariusze i organizatorzy, mieli okazję do wspólnej biesiady oraz zabawy podczas tańców integracyjnych. Chętni wzięli udział w przejazdach bryczką, a ciekawym punktem wieczoru był pokaz gry w polo.
W tym miejscu serdeczne podziekowania dla Michala Stogniewa - gospodarza ośrodka za ciepłę przyjęcie naszych sportowców!
Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania Makroregionalnego Turnieju Golfa:
- Aurelii Kachel za poświęcony czas i fotorelację z Ceremonii Otwracia Turnieju,
oraz Ministerstwa Sportu i Rekreacji. Dziękujemy.
.
Dla gospodarzy Turnieju, Organizatorów, tj. Oddziału Śląskiego Olimpiad Specjalnych była to niewątpliwie wyczerpująca przeprawa przez dyscyplinę, która dopiero raczkuje w Olimpiadach Specjalnych Polska. Sprawny przebieg zawodów golfowych był niewątpliwie efektem wielogodzinnych przygotowań oraz rozwiązania wielu przeciwności. Dla radości i uśmiechu, które pojawiały się na twarzy zawodników, dla stwierdzenia: "ćwiczę grę w golfa, gram w golfa" dzięki Olimpiadom Specjalnym: twierdzę, że było warto. W imieniu golfistów Olimpiad Specjalnych: Dziękujemy!
P.S. W tym samym czasie co nasz turniej w Stanach Zjednoczonych rozgrywano jeden z najważniejszych Turniejów golfowych z udziałem najlepszych golfistów z całego świata: Wielkoszlemowy US Open. Proszę sobie wyobrazić, że w trakcie relacji finałowego dnia, która była transmitowana "na żywo", polscy komentatorzy (p. Andrzej Person oraz p. Jacek Person) odpowiedzieli pozytywnie na moją prośbę i wspomnieli o naszym Turnieju: wymienili jego nazwę, opowiedzieli o sposobie przeprowadzenia rozgrywek oraz pogratulowali organizatorom szczytnej idei. Czyż to nie cudowne: o naszym Makroregionalnym Turnieju Golfowym Olimpiad Specjalnych rozgrywanym w "nieznanych" Siemianowicach Śląskich usłyszeli Polacy na całym świecie. :)
Marek Jelonek, Koordynator ds. Golfa Olimpiad Specjalnych Polska
ZAPRASZAMY do obszernych FOTORELACJI z zawodów:
Ceremonia Otwracia autorstwa Aurelii Kachel
Zawody cz. I
Impreza Plenerowa
Zawody cz. II, ceremonia dekoracji oraz zakończenia zawodów