Dzień 14 listopada bieżącego roku był dniem zmagań ponad 30 zawodników podczas jubileuszowego X Regionalnego Mityngu w Trójboju Siłowym Olimpiad Specjalnych. Organizatorem mityngu był Klub Olimpiad Specjalnych „Sokoły” Miedary wspierani przez oddział regionalny O.S. Śląskie.

Nasi niepełnosprawni intelektualnie sportowcy reprezentujący osiem klubów Olimpiad Specjalnych mieli po raz kolejny okazję zaprezentować swoje umiejętności w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Miedarach. W oczekiwaniu na oficjalne otwarcie zawodów zawodnicy zostali zważeni, dzięki czemu uzyskano kolejną składową do stworzenia odpowiednich grup sprawnościowych, gdyż zgłoszone wyniki były liczone według formuły Wilks’a czyli pomnożony osiągnięty wynik przez przelicznik wagi zawodnika. Na tej też podstawie zawodników podzielono na 7 grup sprawnościowych w dwuboju siłowym i jedną w trójboju siłowym.

Oficjalnego przywitania dokonał Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Miedarach pan mgr Adam Grabowski, który powitał zawodników, trenerów, sędziów, wolontariuszy oraz kibiców. Powitani zostali również zaproszeni goście, którymi byli: Wójt Gminy Zbrosławice pan Wiesław Olszewski, Zastępca Wójta Gminy Zbrosławice Katarzyna Sosada oraz Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego pani mgr Irena Wierszeń.

Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych na zawodach osób nastąpiło uroczyste wniesienie i wciągnięcie flagi na maszt przy dźwiękach hymnu Olimpiad Specjalnych. Poczet flagowy pod okiem pracownika DPS Miedary pani Beaty Rudzki stanowili zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Sokoły” Miedary w osobach: Henryk Nowakowski, Andrzej Kostyrka, Janusz Lampa oraz Leon Kutzman. Warto nadmienić, iż Henryk Nowakowski, Andrzej Kostyrka oraz Janusz Lampa reprezentowali w czerwcu tegoż roku nasz kraj na Europejskim Turnieju Koszykówki w Turcji, zdobywając na nim złoty medal.

Kolejnym punktem ceremonii było złożenie przysięgi O.S. „Pragnę Zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć niech będę dzielny w swym wysiłku” wypowiedziane przez zawodnika KOS „Sokoły” Adama Brzucha, powtarzane przez wszystkich zebranych.

Wypowiedzenie słów: „X Regionalny Mityng w Trójboju Siłowym O.S. uważam za otwarty” wyznaczył sygnał do rozpoczęcia rywalizacji w mityngu.

W czasie, gdy zawodnicy przygotowywali się do pierwszych bojów zawodnicy jak i wszyscy zgromadzeni mieli jeszcze okazję skosztować jubileuszowego tortu. Przewodniczący klubu wręczał pamiątkowe szaliki Olimpiad Specjalnych wiernym kibicom klubu, którzy wielokrotnie gościli podczas mityngu jak również wspierają działania jego na co dzień, a są to Wójt Gminy Zbrosławice pan Wiesław Olszewski, Zastępca Wójta Gminy Zbrosławice Katarzyna Sosada, Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego pani mgr Irena Wierszeń.

Po tak miłych akcentach przeszedł czas na właściwe zawody. W pierwszej konkurencji, którą było wyciskanie w leżeniu na ławeczce, każdy z zawodników miał 3 próby, podczas których zawodnicy sukcesywnie wyciskali coraz większe ciężary. Największym wyciśniętym ciężarem w tej konkurencji było 90 kg.

Po zakończonej pierwszej konkurencji przystąpiono do kolejnej, którą był Martwy Ciąg. Każdy zawodnik miał trzy próby, podczas których niejeden z zawodników pobił swoje osiągi życiowe a gro wyników oscylowało w okolicach 150 kg. Po dekoracjach zawodników startujących w dwuboju siłowym przystąpiono do ostatniej w tym dniu konkurencji, czyli przysiadu, gdzie również można było podziwiać nie lada wyczyny naszych sportowców, którzy z 110 kg sztangą na barkach robili przysiad. Po ostatnich bojach a było ich podczas zawodów aż 195 nastąpiła ostatnia dekoracja X Mityngu, po której przygotowano zawodników do ceremonii zakończenia zawodów. Podczas niej ponownie w dźwięk hymnu Olimpiad Specjalnych najpierw opuszczono flagę, a następnie poczet flagowy wyniósł ją poza obiekt zmagań zawodników. Na koniec Wójt Gminy słowami: „X Regionalny Mityng w trójboju siłowym Olimpiad Specjalnych uważam za zamknięty” zakończył powyższe zawody, po czym zgromadzeni w sali zatańczyli wspólny integracyjny taniec, a po nim udali się na ciepły posiłek by móc uzupełnić utracone siły po swych startach.

Warto również nadmienić, iż powyższe zawody mogły się odbyć po raz kolejny dzięki wielkiemu wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Zbrosławice oraz po raz kolejny odbyć się na Sali gimnastycznej Zespołu Szkolno przedszkolnemu w Miedarach dzięki jej nieodpłatnemu udostępnieniu przez panią Dyrektor Szkoły Irenę Wierszeń. Obsługę zawodów stanowili pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Miedarach, wolontariusze z Zespołu szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących, jak również wolontariusze zespołu szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Tarnowskich Górach.

Przygotował: Krzysztof Krawczyk