Wybierz oddział

VII Ogólnopolski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych Rybnik 2012

25.04.2012

- największe tegoroczne przedsięwzięcie sportowe naszego Oddziału za nami!

W dniach 20-22.04.2012 Rybnik, po raz drugi w historii, gościł zawodników Olimpiad Specjalnych z całej Polski. Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Śląskiego pan Adam Matusiewicz, natomiast Prezydent Miasta Rybnika Pan Adam Fudali został Honorowym Członkiem Komitetu Organizacyjnego.

W zawodach, rozegranych na Krytej Pływalni MOSiRu w Rybniku – Boguszowicach, wzięło udział 120 pływaków ze wszystkich 18 Oddziałów Regionalnych naszego Stowarzyszenia, w tym, aż  12-sto osobowa reprezentacja gospodarza - Oddziału Regionalnego Śląskie. Organizacji zawodów podjęły się dwie Sekcje Terenowe: mająca wieloletnie doświadczenie w organizacji mityngów pływackich S.T. „Promyk” Rybnik – we współpracy ze Specjalnym Zespołem Szkolno Przedszkolnym w Rybniku oraz S.T. „Halembianka” Ruda Śląska z pomocą Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej. Na czele Komitetu Organizacyjnego stanął Dariusz Wosz - Dyrektor Regionalny Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska Śląskie oraz  Anetta Gawrysiak - wiceprezes do spraw finansów Oddziału Regionalnego Śląskie. Zawody nie mogły odbyć się bez wsparcia grupy ponad 80 wspaniałych wolontariuszy  pod opieką Koordynatora Regionalnego Wolontariatu dr Andrzeja Myśliwca.

Pierwszy dzień zawodów – piątek - to przyjazd i rejestracja ekip, biegi preeliminacyjne, konferencja prasowa z udziałem Leszka Blanika oraz uroczysta Ceremonia Otwarcia zawodów (dla niewtajemniczonych Ceremonia Otwarcia to nie nieodłączny element każdych zawodów w ramach Olimpiad Specjalnych, z podniesieniem, flagi Olimpiad Specjalnych przy dźwiekach hymnu, złożeniem przez zawodników przysięgi). Piątkowa Ceremonia Otwarcia realizowana przez Mirosławę Magierę-Bartosz – wiceprezesa do spraw organizacji naszego Oddziału,  była wyczekiwana od dawna, głównie ze względu na zapowiadającą się niezmiernie bogato część artystyczną. Mimo, że plakaty reklamujące imprezę dotarły do nas z Warszawy w ostatnim momencie, widownia Hali Widowiskowo – Sportowej w Rybniku – Boguszowicach była wypełniona po brzegi, co pokazuje jak ogromną popularnością cieszą się Olimpiady Specjalne w naszym regionie.

Tuż po godzinie 20.00 rozbrzmiała muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej KWK Jankowice. Zawodników uroczyście wprowadzili na parkiet znani  sportowcy naszego regionu: gimnastyk Leszek Blanikambasador Olimpiad Specjalnych, siatkarz Mariusz Prudel, koszykarz  Andrzej Pluta, chodziarz Jacek Bednarek w towarzystwie Rybka - maskotki naszego miasta. Każdej ekipie asystowała urodziwa mażoretka  z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. Na widowni znaleźli się, między innymi, przedstawiciele włodarzy naszego miasta, prezydent Rudy Śląskiej pani Grażyna Dziedzic, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska Bogusław Gałązka  oraz wielu znamienitych gości. Uroczystego otwarcia mityngu dokonała Wiceprezydent Miasta Rybnika pani Joanna Kryszczyszyn. W trakcie ceremonii  uhonorowano pana Aleksandra Bieleckiego, który od 10 lat pełni funkcję sędziego głównego podczas corocznych rybnickich mityngów pływackich,  prof. dr hab. pana Adama Zająca rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach – uczelni, która od wielu lat współpracuje z naszym Oddziałem.

Niesamowitą oprawę miało podniesie flagi Olimpiad Specjalnych w formie video prezentacji. W skład pocztu flagowego weszli: zawodnicy rybnickiej S.T. „Promyk”  Arkadiusz Anklewicz, Aleksandra Kapusta oraz trenerzy Sabina Dudek, Arkadiusz Ślezak. Główną rolę odegrał jednak zawodnik Tomasz Medyński, który od kilku lat, wraz z kolegami, z inicjatywy zaprzyjaźnionych płetwonurków, ma możliwość trenowania nurkowania. Podczas Ceremonii Tomasz, nurkując  z asystą płetwonurków Śląskiego Centrum Nurkowego "Rafa", przepłynął całą długość basenu z flagą naszego Stowarzyszenia!  W tym samym czasie  na hali flaga magicznie wznosiła  się, aż pod sam sufit. Przysięgę: Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” w imieniu zawodników złożyła Justyna Liszkowska - zawodniczka S.T. „Promyk”, członek Komitetu Regionalnego.

Po części oficjalnej rybnicki Zespół Wokalny 6na6 nastrojowo  rozpoczął część artystyczną. Potem,  za sprawą znanego całej Polsce  Rybnickiego Kabaretu Młodych Panów, było z humorem. Kabaret uwielbiany przez rybnicką publiczność zrobił oczywiście furrorę! Wykonując jeden ze swoich „śląskich” skeczy, przybliżył przy okazji gościom z innych regionów naszą gwarę. Do tego  drugi skecz  - na sportowo, a w  dodatku na czasie, bo o piłce nożnej;). Imprezę zakończył koncert Zespołu ŁZY, który momentalnie poderwał naszych zawodników do tańca, a do wspólnej zabawy przyłączyli się także inni widzowie. Wokalistka zespołu nawiązała świetny kontakt z naszymi sportowcami, były bisy, autografy oraz wspólne zdjęcia, ale imprezę czas było kończyć bo zawodników czekał trudny…

 …drugi dzień zawodów – sobota -  to przede wszystkim biegi finałowe. Zawodnicy wystartowali w swoich konkurencjach w odpowiednich, wyłonionych drogą preeliminacji, grupach sprawnościowych. Rozegrano ponad 40 biegów indywidualnych oraz 5 sztafet. Zawodnicy rywalizowali na dystansach: 15m (z asystą, ze sprzętem pneumatycznym), 25, 50, 100 i 200m  stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym oraz motylkowym. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwał kierownik zawodów pan Adma Rek ze wsparciem Sylwii Olesińskiej - Myśliwiec koordynującej działania rzeszy wolontariuszy pełniących różnorakie funkcje oraz Małgorzaty Strzałkowskiej Dyrektora ds. sportu Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Sędzią głównym zawodów był tradycyjnie pan Aleksander Bielecki, natomiast pan Maciej Turajski pełnił funkcje delegata technicznego

O bezpieczeństwo i zdrowie naszych sportowców  dbali lekarze z Jackiem Ciekalskim na czele , Rybnicki Sztab Ratownictwa Medycznego oraz ratownicy WOPR.

Rywalizacja przebiegała w bardzo sportowej i wesołej atmosferze. Zdenerwowanie i trema zawodników zamieniała się w radość i dumę z osiągniętego wyniku.  Startom i dekoracjom pływaków towarzyszył nieustanny doping kibiców, wśród nich dzieci i młodzieży rybnickich placówek, rodziców zawodników, kolegów z ekipy oraz zaproszonych gości. Na płycie basenu pojawił się Prezydent naszego miasta pan Adam Fudali, który również wspierał rywalizujących sportowców, a także wręczał im zasłużone medale. Pan prezydent, który od kilku lat wspiera działalność Olimpiad Specjalnych na terenie miasta,  pełni honorowy patronat nad regionalnymi  mityngami pływackimi oraz regatami żeglarskimi, odebrał z rąk Dyrektora Dariusza Wosza specjalne podziękowanie.

Drugiego dnia zawodów, w czasie oczekiwania na  swój start, zawodnicy mogli skorzystać z programów Zdrowi Sportowcy Olimpiad Specjalnych: FUNfitness, Sprawne  Stopy, Zdrowy Uśmiech, Promocja Zdrowia, realizowany przez specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, wspartych wolontariuszami Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Dokonano oceny sprawności naszych zawodników oraz stanu ich  zdrowia, udzielono porad i wskazówek dzięki, którym sportowcy będą mogli w przyszłości osiągnąć lepsze wyniki.

Tego dnia atrakcją wioski Olimpijskiej, zarówno dla zawodników, jak i najmłodszych kibiców, były zajęcia z psami - prowadzone przez terapeutów Polskiego Towarzystwa Kynoteraputycznego. Rodzice zawodników osób z niepełnosprawnością intelektualną mogli wziąć udział w zorganizowanym przez Program Rodzinny  spotkaniu na temat „Godność Osoby Niepełnosprawnej" prowadzonym przez pana Józefa Kwiotka, członka Komitetu Krajowego Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.

Sobotni wieczór upłynął na wspólnej zabawie przy dźwiękach popularnych utworów, a zakończył go niesamowity pokaz w wykonaniu Bractwa Ognia „Spaleni”.

Trzeci dzień zawodów – niedziela- to już ostatnie biegi finałowe, a wśród nich te chyba  najbardziej atrakcyjne dla kibiców – sztafety. Rywalizację rozpoczął niecodzienny wyścig, dzięki któremu te zawody na długo zapadną w pamięci uczestników. Została rozegrana sztafeta 4x25m stylem dowolnym;).  Wzięli w niej udział: sędziowie wspomagani dmuchaną orką, trenerzy w nietypowych strojach „pływackich” lub  sprzęcie pneumatycznym, wolontariusze oraz zawodnicy. Wszyscy spisali się na „6” i zostali szczególnie nagrodzeni. W przerwie miał miejsce niesamowity pokaz jednej z najmłodszych uczestniczek tych zawodów Kingi Iwańskiej, zawodniczki Oddziału Regionalnego Beskidzkie, która zaprezentowała 100m stylem zmiennym.

Sympatycznym akcentem na zakończenie rywalizacji był ostatni wyścig tego dnia – sztafeta 4x25 stylem dowolnym. Przyniósł on naszemu Oddziałowi powód do dumy - nasza ekipa wywalczyła złoto! (wyniki naszych zawodników zaprezentujemy w odrębnej relacji).

Podczas Ceremonii Zakończenia zawodów, która odbyła się na płycie basenu, były gratulacje i upominki dla zawodników, podziękowania organizatora, a także wystąpienie jednego z zawodników:  Mateusza Marca, który w piękny sposób podsumował zawody.

  W imieniu Komitetu Organizacyjnego pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspomogli organizację  VII Ogólnopolskiego Mityngu Pływackiego Olimpiad Specjalnych Rybnik 2012!!!

Z instytucjami, firmami, osobami, które wsparły organizację imprezy można zapoznać się tutaj!!!!

Dziękujemy!!!!!!!!!!!!!

 

Videorelacje znajdą Państwo tutaj oraz tutaj.

Film z Ceremonii Podniesienia Flagi Olimpad Specjalnych można obejrzeć tutaj.

Polecamy fotogalerie z zawodów autorstwa Katarzyny Ryszki oraz Aurelii Grzenik

Zdjęcia z Ceremonii Otrwarcia Zawodów znajdują się tutaj.

Zdjęcia z części sportowej zawodów znajdują się tutaj.

Zdjęcia z Ceremonii Dekoracji zawodów znajdują się tutaj.

Zdjęcia z imprezy towarzyszącej zawodom znajdują się tutaj.

Zdjęcia z zaplecza mityngu znajdują się tutaj.

Zdjęcia z Ceremonii Zakończenia Zawodów znajdują się tutaj.

Przygotowała: Magdalena Kasprzak

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.