Wybierz oddział

Zapraszamy do relacji z przebiegu I części XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Rybnik 2022

11.05.2022

XII Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Rybnik 5-7.05.2022

    Słowami nie da się oddać wspaniałych emocji, jakie towarzyszyły nam w pierwszych dniach tego miesiąca. W dniach 5 - 7 maja 2022 r. odbyła się I część XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Rybnik, Bydgoszcz, Poznań, Warszawa, Kielce/Suchedniów. Do Rybnika przyjechało 170 zawodników z 16 oddziałów regionalnych. Na obiektach MOSIR w Rybniku - Boguszowicach rywalizowali zawodnicy w pływaniu i w bocce. Nad zawodnikami opiekę sprawowało 50 trenerów i opiekunów. Wspierali ich wolontariusze, organizatorzy, sędziowie, służby medyczne i techniczne. Blisko 150 osób przygotowywało i obsługiwało to niezwykłe wydarzenie!

   W dniu 5 maja w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbyła się Konferencja Naukowa "Zdrowie osób z niepełnosprawnością intelektualną jednym 
z zadań Olimpiad Specjalnych”
. Wśród prelegentów znalazły się znakomitości ze świata naukowego. Przewodniczącym Komitetu Naukowego był Prezes naszego Oddziału dr hab. Andrzej Myśliwiec, prof. Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach. Konferencja odbyła się pod Patronatem Polskiej Akademii Nauk. 
    W czwartek do południa wszystkie ekipy przybyły na Halę Widowiskowo - Sportową i Pływalnię Krytą  Akwarium w Rybniku - Boguszowicach, gdzie odbyły się preeliminacje. 
    Wieczorem wszyscy zawodnicy, trenerzy organizatorzy przybyli na rybnicki Kampus, gdzie odbyła się Ceremonia Otwarcia. Zawodnicy w defiladzie zaprezentowali się przed zebranymi gośćmi i publicznością, a wraz z nimi wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” pod kierownictwem muzycznym Mariana Wolnego. Zawodników wprowadziły Mażoretki 
z Domu Kultury w Rybniku
. Rybnicki Kampus zgromadził ponad 400 osób w tym ponad 80 gości. Wśród nich byli m.in.: Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, Wiceprezydent Miasta Rybnika Piotr Masłowski, Zastępca Prezes PFRON Tomasz Maruszewski, Dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON Jan Wroński, prof. dr hab. Bartosz Molik – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Wicekurator Oświaty Jacek Szczotka, Dyrektor MOSiR w Rybniku Rafał Tymusz, Dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej Michał Wojaczek, wiceprezes Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska Grzegorz Kurkowski, Dyrektor Generalna Olimpiady Specjalne Polska Joanna Styczeń-Lasocka, zastępca Komendanta Policji w Rybniku mł ins. Roman Chlubek, dyrektorzy placówek współorganizujących oraz wiele znamienitych osób, które w tym dniu postanowiły towarzyszyć naszym sportowcom. Wszystkich gości, zawodników i trenerów przywitała, wraz z Młodymi Sportowcami Joanna Styczeń - Lasocka – Dyrektor Generalna Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Wprowadzenie i podniesienie Flagi Olimpiad Specjalnych poprzedził niezwykły występ w wykonaniu Centrum Sztuki i Rekreacji Movytza z Rybnika. W skład Pocztu Flagowego weszli zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych Promyk: Aleksandra Kapusta, Agata Ogorzałek, Maciej Kawczyński, Paweł Kwiotek, a także Mirosław Małek - polski żeglarz specjalizujący się w windsurfingu, olimpijczyk z Atlanty 1996. Medalista mistrzostw Europy, wielokrotny medalista mistrzostw Polski.
Słowa wsparcia i podziękowania skierowali do zebranych Zastępca Prezesa PFRON Tomasz Maruszewski oraz wicekurator Jacek Szczotka, który odczytał list Ministra Edukacji i Nauki.
Przysięgę Olimpiad Specjalnych w imieniu zawodników złożyła Marcelina Kula reprezentantka Klubu Olimpiad Specjalnych Fair Play z Rybnika, w imieniu trenerów, kierownik ekipy oddziału śląskiego Katarzyna Matelska, natomiast w imieniu sędziów – Małgorzata Cenkier sędzia główny bocce. 
Niezwykłym momentem było wprowadzenie Ognia Nadziei i zapalenie Znicza Olimpiad Specjalnych przez policjantów, członków organizacji Torch Run, którzy wraz zawodnikami Olimpiad Specjalnych oraz strażakami, wprowadzili Ogień Nadziei. Pochodnia została wcześniej zapalona na Placu Św. Jana Pawła w Rybniku, a następnie ulicami miasta niesiona w sztafecie przez zawodników i służby mundurowe, by dotrzeć na rybnicki Kampus. Oficjalnego Otwarcia Igrzysk dokonał Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera 
w towarzystwie Młodych Sportowców z Zespołu Szkolno-Rewalidacyjnego Szkoła Życia w Rybniku oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Rybniku.
Po części oficjalnej odbył się pokaz ognia w wykonaniu Bractwa Ognia „Spaleni”, a następnie wszyscy zebrani uczestniczyli w energetyzującym, niezapomnianym  koncercie rybnickiego zespołu rockowego "Fuzja”. 
    Piątek to dzień finałów w obydwu dyscyplinach sportowych. Areny sportowe wypełnione były emocjami i rywalizacją o medale. Odbyły się także w tym dniu dekoracje medalowe, 
w których wzięli udział goście m. in. japońscy trenerzy i zawodnicy bejsbolowego Klubu Sportowego Silesia, Radni Miasta Rybnika, Dyrektorzy rybnickich placówek, Władze Olimpiad Specjalnych. 

    Ostatni dzień Igrzysk to finały sztafet w pływaniu i finały gier w bocce. Zawody miały wiele momentów wspaniałej rywalizacji, ogromnych emocji, radości, nawiązywania przyjaźni. Był to niezwykły czas, dla wszystkich uczestników tego wydarzenia. 
    Uroczysta Ceremonia Zamknięcia odbyła się na płycie basenu. Słowa podziękowania dla organizatorów, władz Miasta, gospodarza obiektów sportowych i wszystkich, którzy się przyczynili do organizacji Igrzysk, pełne wzruszeń i wdzięczności zostały wypowiedziane  przez Wiceprezesa Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska Grzegorza Kurkowskiego oraz Prezesa Oddziału Śląskiego Andrzeja Myśliwca. Podczas części artystycznej wszyscy mogli zobaczyć pokaz pływania synchronicznego w wykonaniu Klubu Sportowego Aurora 
z Wrocławia. W trakcie Ceremonii została opuszczona Flaga Olimpiad Specjalnych i przekazana kierownikowi sportowemu II części Igrzysk Marcinowi Petrowi z Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Kujawsko – Pomorskie.
Flaga wraz z Ogniem Nadziei została wyprowadzona przez policjantów, członków organizacji Torch Run. Oficjalnego zamknięcia dokonał Dariusz Wosz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk.  
    Dzięki uprzejmości Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku przez wszystkie dni Igrzysk zawodnicy mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. 
To umożliwiło im zwiedzanie wspaniałego centrum Miasta Rybnika. 

   

    Na wszystkich obiektach, w publikacjach, prasie, podczas zawodów informowaliśmy 
o udziale partnerów i współorganizatorów zgodnie z zawartymi umowami i porozumieniami. 

Zapraszamy do relacji i galerii zdjęciowych:

Ceremonia Otwarcia, zdjęcia: Karolina Smołka

Ceremonia Otwarcia, zdjęcia: Aurelia Kachel

Konferencja Naukowo - Dydaktyczna, zdjęcia: Aurelia Kachel

Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa -Torch Run, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

Przygotowania, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

Preeliminacje /bocce, pływanie/, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

Pływanie /finały, ceremonie dekoracji/, zdjęcia Aleksandra Kubica

Bocce /finały, ceremonie dekoracji/, zdjęcia Aleksandra Kubica

Bocce, pływanie /finały, ceremonie dekoracji/, Ceremonia Zamknięcia, zdjęcia: Tymoteusz Ciastko

Bocce, pływanie /finały, ceremonie dekoracji/, Ceremonia Zamknięcia, zdjęcia: Aurelia Kachel

Pływanie /finały, ceremonie dekoracji/, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

Bocce /finały, ceremonie dekoracji/, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

Ceremonia Zamknięcia, zdjęcia: Magdalena Kasprzak

Fotorelacja na portalu www.rybnik.com.pl

Fotorelacja na profilu Jeżech z Rybnika (Gazeta Rybnicka) Ceremonia Otwarcia, zawody, Ceremonia Zamknięcia

Relacja TVP3 Katowice

Relacja Radia 90

Relacja TVP w Pytaniu na śniadanie"

 

Projekt współfinansowany ze środków:

Ministerstwa Sportu i Turystyki - 99195,00 zł 

                 
 

Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

Samorządu Województwa Śląskiego 


 

Miasta Rybnika 

 

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w organizację Igrzysk w Rybniku:
 

Instytucje wspierające:

Urząd Miasta Rybnika - szczególnie podziękowania dla panu Prezydenta Piotra Kuczery, 
Pana Wiceprezydenta Piotra Masłowskiego i Pani Naczelnik Wydziału Kultury Julii Wójcik,

Zespół Szkolno - Rewalidacyjny Szkoła Życia w Rybniku,
Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej, 
Zespół Szkół nr 3 w Katowicach, 
Dom Pomocy Społecznej w Miedarach, 
Zespół Szkół im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach, 
Zespół Szkolno – Rewalidacyjno – Wychowawczy w Wodzisławiu Śląskim,
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Rybniku,
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku Teatr Ziemi Rybnickiej,
Rybnickie Służby Komunalne,
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej,
Dom Kultury w Niedobczycach,
Komenda Miejska Policji w Rybniku,
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku,

Wolontariusze:

Zespół Szkół w Rybniku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach,
Szkoła Podstawowa nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie,
Szkoła Edukacji Innowacyjnej w Wodzisławiu Śląskim,
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku,
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, 
Przyjaciele Olimpiad Specjalnych,
Fotografowie: Aurelia Kachel, Aleksandra Kubica, Karolina Smołka, Tomasz Ciastko
Obsługa medyczna: Rybnicki Sztab Ratownictwa i WOPR Rybnik

 

Główne cele zawodów:
•    Stworzenie odpowiednich warunków, osobom z niepełnosprawnością intelektualną do sprawdzenia swoich umiejętności sportowych w trakcie zawodów sportowych, będących zarazem podsumowaniem całorocznej pracy na treningach 
•    Pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w funkcjonowaniu w społeczeństwie na prawach pożytecznych i szanowanych jego członków, poprzez stworzenie im pełnej sposobności rozwijania i demonstrowania swoich umiejętności
•    Dokonanie wszelkich starań, w celu jednoczenia się osób z niepełnosprawnością intelektualną z całym społeczeństwem, na zasadach równości, szacunku i akceptacji
•    Promowanie działań integracyjnych na rzecz przeciwdziałania dyskryminacyjnym praktykom oraz pełnego włączenia osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego
•    Umożliwienie nawiązania nowych przyjaźni pomiędzy tymi osobami, a także jednoczenia się osób z niepełnosprawnością intelektualną z całym społeczeństwem, na zasadach równości, szacunku i akceptacji. 

XII Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych część I w dyscyplinach: pływanie i bocce organizowanych w Rybniku w dniach 05-07.05.2022 r., w ramach Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych finansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach zadania „Organizacja imprez sportowych dla osób niepełnosprawnych” to 170 zawodników, 50 trenerów oraz 140 osób obsługi i wolontariuszy, łącznie 360 osób.

Spodziewane, społeczne oddziaływania projektu:
•    Rozpropagowanie sportu osób niepełnosprawnych
•    Zwrócenie większej uwagi i zainteresowania społeczności lokalnej osobami z niepełnosprawnością intelektualną
•    Wyzbycie się lęków i obaw u osób objętych tym projektem, wynikających z ich niepełnosprawności i uwierzenie we własne siły i osiągniecie sukcesu sportowego
•    Podniesienie poziomu organizacji i jakości zawodów
•    Umożliwienie rodzicom i członkom rodzin tych osób przeżycia radości i dumy z uczestnictwa ich podopiecznych w zawodach sportowych, jak również nawiązywanie przyjaźni pomiędzy tymi rodzinami

Ogólnopolscy Sponsorzy Olimpiad Specjalnych:

Tauron – Sponsor Generalny
Huawei – Sponsor Główny

Partnerzy:

Osheei
Procter and Gamble
Marriot Warsow
Levann
Champions Bar

Patronat medialny: 

TVP SA, TVP Sport oraz Polskie Radio

Media regionalne:

Radio 90
Jeżech z Rybnika
Nowiny
Rybnik.com.pl

 

Przygotowała: Mirosława Magiera - Bartosz

Zdjęcia: Magdalena Kasprzak, Karolina Smołka, Aurelia Kachel

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.